Kalkulator MiniFit ← kliknij
Interpretacja wyników poniżej:
Skala centylowa to informacja o rozkładzie rezultatów wyników próby wśród polskich dzieci i młodzieży. Dany centyl, np. 23-ci, mówi nam o tym, że 23% dzieci danej płci i w danym wieku w Polsce uzyskuje wynik próby mniejszy bądź równy wielkości odpowiadającej temu centylowi (np. tym 136 cm). W konsekwencji lepszy rezultat uzyskuje 77% rówieśniczek lub rówieśników. Należy przy tym pamiętać, że w próbach, w których mierzy się czas, ocena próby jest tym lepsza, im krótszy jest czas, a więc i niższy centyl. W przypadku MiniFitu jest to bieg długi.
Skala punktowa to wynik wyrażony liczbą większą niż 0 i mniejszą bądź równą 100. W jej przypadku im więcej punktów, tym lepiej. Środek tej skali, liczba 50 punktów, oznacza średni wynik uzyskiwany w danej próbie przez odpowiednio chłopców lub dziewczęta, zaś w zakresie od 43 do 57 punktów mieszczą się wyniki niewiele ponad połowy wszystkich dzieci w Polsce.
Jeśli wasz wynik jest lepszy niż 70 punktów powinniście się zgłosić do klubu sportowego. Może to będzie początek waszej drogi na Igrzyska Olimpijskie? Wyniki przeliczone na wielkość centylową możemy porównać w czasie. Jeśli wraz upływem czasu dla skoku w dal z miejsca obserwujemy pogarszanie wyników, np. kolejno uzyskujemy 37, 35, 32 centyl - oznacza to, że nasza sprawność słabnie. Utrzymywanie wyniku na jednakowym poziomie, świadczy o rozwijaniu się naszej motoryczności na optymalnym poziomie. Jeśli wyniki rosną oznacza to oczywiście, że się poprawiamy. Musimy również pamiętać, że w próbie biegu, relacje wartościujące wynik są odwrotne. Im mniejszy centyl tym lepiej. Bardzo pomoce w takiej ocenie są wykresy siatek centylowych. Wyniki przeliczone na punkty w kilku kolejnych badaniach także można ze sobą porównać. Są one oceniane tak jak wielkości centylowe, z tym że nie ma tu potrzeby „odwracania” skali dla próby biegu długiego. Zawsze większa liczba punktów oznacza lepszy wynik.
Opracował dr Janusz Dobosz.